Tektronix TCP0030A | AC / DC current probe, 5 A and 30 A, bandwidth DC to 120 MHz, TekVPI interface
Manufacturer number: TCP0030A
Tektronix TCP0030A | AC / DC current probe, two current ranges 5 A and 30 A, bandwidth DC to 120 MHz, with convenient TekVPI interface for direct connection to the oscilloscope.
Equipment and highlights:
  • Bandwidth: DC to ≥120 MHz
  • Max. Rms value: 30 A DC
  • Peak current: 50 A.
  • Two current ranges: 5 A and 30 A, selectable
  • Fast rise time: ≤2.92 ns
  • High sensitivity: 1 mA for precise measurements in the low current range (with oscilloscope setting 1 mV / div)
  • High accuracy: ± 1% to 1.5% (typ.)
  • Low signal delay: 14.5 ns
  • Max. Cable voltage: 150 V, CAT II (insulated cable: 300 V, CAT II)
  • Input impedance: 1 mΩ at 10 kHz / 3.5 mΩ at 100 kHz / 0.08 Ω at 1 MHz / 0.15 Ω at 10 MHz / 0.7 Ω at 100 MHz / 0.85 Ω at 120 MHz
  • Power supply: direct supply via the oscilloscope via TekVPI interface
  • Operating temperature: 0 to 50 ° C
  • Dimensions: L 200 mm x W 16 mm x H 32 mm, cable length 200 cm
  • Transport weight: 1.55 kg
Technical Data
Description
TCP0030A | AC / DC current probe, 5 A and 30 A, bandwidth DC to 120 MHz, TekVPI interface
The Tektronix current probe TCP0030A is connected directly to an oscilloscope with TekVPI interface and is therefore particularly easy to use. The powerful AC / DC probe offers a bandwidth of over 120 MHz and two current ranges of 5 A and 30 A. The high sensitivity of the sample of 1 mA enables precise measurements even in the low current range to meet today's measurement requirements, e.g. B. in mobile communication.
Areas of application:
  • Power supplies
  • Semiconductor devices
  • Inverters, converters
  • Electronic ballasts
  • Industrial / consumer electronics
  • Mobile communication
  • Engines
Scope of Delivery:
Scope of delivery:
  • TCP0030A AC / DC current probe
  • operation manual
  • Probe Ground Cable - 15.24 cm (6 in.) Long