TDK-Lambda G600-8.5-IEEE-3P | Power supply, DC, 1 channel, 1 U, 600V / 8.5A, 5kW, LAN, GPIB, USB, RS232, Iso. Analogue
Manufacturer number: G600-8.5-IEEE-3P
Power supply, DC, 1 channel, 1 U, 600V / 8.5A, 5kW, LAN, GPIB, USB, RS232, Iso. Analogue
Technical Data
Description
G600-8.5-IEEE-3P | Power supply, DC, 1 channel, 1 U, 600V / 8.5A, 5kW, LAN, GPIB, USB, RS232, Iso. Analogue
TDK-Lambda GENESYS + G600-8.5-IEEE-3P | Programmable DC high-performance power supply, 0… 600 V DC, 0… 8.5 A, 5 kW nominal power, 1 U, 19 inches.
The programmable high-performance power supply TDK-Lambda Genesys + is a small (1 U, 19 inch), particularly light (<7.5 kg) but powerful (rated output 5 kW) power supply unit for industry, research and development. The flexible and reliable power source has an integrated arbitrary generator (100 steps) with memory function in 4 memory cells. The supply takes place via a particularly wide input range (three-phase 170-265 V, 342 to 460V or 342 to 528 V).
The Genesys + series is compatible with the established TDK Lambda Genesys and Z + models and uses the same communication protocols and signals. An isolated analog control and monitoring interface (0… 5 V or 0… 10 V) is also available. The power supply units are provided with an Anybus CompactCom interface platform, which enables different interface options (e.g. Devicenet, Ethercat, Modbus and Profibus).
Connect up to 4 devices in parallel to achieve a current strength of up to 20 kW. The master-slave system is configured automatically and offers a dynamic range and residual ripple that is comparable to a single power supply unit.
Equipment and highlights:
  • Output voltage DC: 0… 600 V
  • Output current DC: 0… 8.5 A
  • Nominal power: 5 kW
  • Constant voltage / constant current / constant power
  • Programmable power resistor
  • High resolution analog and digital converter
  • Interface LAN, USB, RS232 / 485
  • Built-in GPIB (Multi-Drop Master) interface
  • Anybus CompactCom Interface
  • Isolated analog remote control and monitoring
  • Integrated arbitrary generator and storage option
  • Rapid addressing of the programming
  • User-specific voltage and current slew rate
  • 2 programmable open-drain control pin outputs
  • Auto-configuration for parallel connections up to 20 kW
  • Efficiency up to 92%
  • High resolution LCD display
  • Device connection 400 V AC / 3 phases
  • Weight <7.5 kg
  • Dimensions: W 423 mm, H 43.6 mm, D 441.5 mm
  • 19 inch standard rack, 1 U
Alternate products
Alternate products
G40-125-3P
Series
Series
TDK-Lambda
G40-125-3P
GENESYS + DC power supply, 5 kW, 40 V / 125 A.
Delivery time upon request
About the Manufacturer
TDK-Lambda
TDK-Lambda, a subsidiary of TDK Corporation, is one of the world's leading manufacturers of power supplies. TDK-Lambda's high-quality product portfolio includes AC/DC power supplies, programmable laboratory power supplies and DC/DC converters in the power range from 1.5 W to 15 kW. TDK-Lambda stands for innovative power supply solutions of the highest quality and reliability and primarily addresses the core sectors of industry, automation, medicine, and test and measurement.