Manufacturer number: DAQ-9600-GPIB
  • Display: 4.3" color TFT LCD
  • Number of slots: 3
  • Sample rate: max 10 kSa/s
  • Internal memory: 100k samples
  • Measurements voltage:
    • Measurement range: 100 mV - 600 V DC || 100 mV - 300 V AC
    • Resolution: 0.1 µV - 1 mV
    • Accuracy: 0.0035% DC || 0.05% AC
  • Frequency: 3 Hz - 300 kHz
  • Measure current strength:
    • Measurement range: 1 µA - 2 A DC || 100 µA - 2 A AC
    • Resolution: 1 pA - 1 µA DC || 100 pA - 1 µA AC
    • Accuracy: 0.05% DC || 0.10% AC
  • Dimensions (H x W x D): 107 mm x 267 mm x 380 mm
  • Weight: 4.5 kg
Technical Data
Description
DAQ-9600-GPIB | Data logger / switching system, mainframe, basic device, 3 slots, USB, LAN, GPIB
  • Large 4.3 inch TFT color display
  • 3-slot mainframe with built-in 6 ½-digit DMM
  • Basic accuracy of 0,0035% DCV
  • 5 selectable switch modules
  • Up to 450 channels/s scan rate
  • Up to 100k samples internal memory
  • Measures and converts 14 different input signals:
  • Commands compatible with the DAQ970A
  • USB memory supports copying/logging of data in standalone mode
  • Interfaces: Digit I/O, LAN, USB host/device and mini-GPIB (optional)
  • Free PC software DAQ-Data Logger, allows easy configuration and control of tests
Accessoires
DAQ-900
GW Instek
DAQ-900
20-Channel Universal Multiplexer Module (Solid State Relay) for Data Logger DAQ-9600
Delivery time upon request
DAQ-901
GW Instek
DAQ-901
20 + 2-channel universal multiplexer module (Armature Relay) for DAQ-9600 data logger
Delivery time upon request
DAQ-908
DAQ-908
20-channel actuator/general purpose switch, SPDT relay, 300V/1A actuator for DAQ-9600 data logger
DAQ-909
DAQ-909
8 + 2-channel high voltage/current multiplexer module for DAQ-9600 data logger
3 in stock. Ready to ship in 1 business day